SZKOŁA PODSTAWOWA

W WIŚLE WIELKIEJ

w Zespole Szkolno-Przedszkolnym

w Wiśle Wielkiej

ul. Hodowców 38
43-243 Wisła Wielka
tel.: (32) 212 04 76

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat czynny:

poniedziałek-piątek 8.00-15.006.11.2019 r. klasy IV, Va i Vb udały się do Muzeum Ognia w Żorach. Podczas wycieczki na uczniów czekało zwiedzanie ekspozycji tego nowoczesnego muzeum oraz warsztaty rękodzieła "Moja świeczka".

Naszą uwagę zwróciła już nietypowa bryła budynku z elewacją mieniącą się w słońcu niczym płomienie ognia. Inspiracją do powstania muzeum były tragiczne wydarzenia z 1702 r., kiedy to szalejący pożar strawił znaczną część miasta Żory. O fakcie tym każdego roku przypomina lokalne święto ogniowe.

W środku jest jeszcze ciekawiej. Muzeum Ognia to obiekt, który łączy w sobie funkcje edukacyjne i rozrywkowe. Ekspozycja tego centrum nauki poświęcona jest wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych, aż do dnia dzisiejszego. W muzeum ognia każdy może zostać odkrywcą! Na początku dzieci otrzymały bilet, który jest jednocześnie testem. Aby go rozwiązać, musiały podczas wizyty w muzeum zmierzyć się z kilkoma zagadkami. Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Śladami ognia” nakręconego przez nominowanego do Oscara Andrzeja Celińskiego. Ekspozycja została podzielona na 5 stref tematycznych: Okiełznanie żywiołu, Przez antyk i wieki średnie, Pali się, Obszar duchowości oraz Mędrca szkiełko i oko. Razem składają się na pełny obraz wiedzy o ogniu na przestrzeni wieków.

Podczas zwiedzania zobaczyliśmy takie atrakcje jak prehistoryczna jaskinia czy ognista szafa grająca. Dzieci przeszły przez ścianę ognia, spróbowały rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa i promieni słonecznych, nauczyły się gasić pożar, a nawet stały się na chwilę dyspozytorem straży pożarnej. Cały czas mogły korzystać z różnych aplikacji multimedialnych i przeprowadzać interesujące doświadczenia. Na koniec czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – sympatyczna, rozświetlona maskotka zwana Żorkiem. To on ocenił nasze odpowiedzi na pytania zawarte w teście - bilecie.

Podczas wizyty w muzeum uczniowie uczestniczyli również w warsztatach rękodzieła "Moja świeczka", podczas których samodzielnie wykonywały i dekorowały świeczki z węzy pszczelej, która jest kolejnym po miodzie dobrodziejstwem ofiarowanym ludziom przez pszczoły.

Agnieszka Marcinkowska

Galeria zdjęć - tutaj

Realizujemy:

 

 

 

 

 

Certyfikaty:

 

 

 

 Licznik odwiedzin:

monitoring pozycji

Free website templates Joomlashine.com